سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ | Tue 28 Sep 2021
    برای اطلاع از تعرفه هزینه تبلیغات در باشگاه خبری فراساحل با ما تماس بگیرید
    جهت انتشار رایگان اخبار فعالیت های شرکت خودتان در حوزه صنعت فراساحل با ما تماس بگیرید
    باشگاه خبری فراساحل؛ مرجع تخصصی انتشار اخبار صنعت فراساحل ایران و جهان
Breaking News
انرژی های نوین سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۰:۳۸:۱۷

فناوری اینولاکس گامی نو در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر است

باشگاه خبری فراساحل: فعال بخش خصوصی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر ضریب تولید60 تا 90 درصدی برق، پایین بودن هزینه تولید، تعمیر و نگهداری، بازگشت سریع سرمایه و دسترسی به اهداف تولید انرژی پاک را ازمزایای استفاده از فناوری توربین بادی اینولاکس در مقایسه با دیگر توربین‌های بادی برشمرد. به گزارش باشگاه خبری فراساحل و به نقل از مانا، «مسعود سه دهی» امروز با اشاره به فناوری‌های توربین بادی اینولاکس افزود: اساس کار این توربین‌ها بر متمرکز کردن منبع انرژی استوار شده است.


وی افزود: در حالی که ضریب تولید نیروگاه‌های خورشیدی 10 تا 20 درصد و نیروگاه‌های بادی فعلی در مناطق بادخیز 40 درصد است، اصلا نیروگاه‌های قابل اعتمادی به شمار نمی‌روند. اما در مقابل هر توربین اینولاکس بسته به سرعت باد در منطقه از ضریب تولید 60 تا 90 درصدی برخوردار است. به گفته ی سه دهی، در فناوری اینولاکس جریان باد پس از ورود به سیستم تحت کنترل در می‌آید و پس از متمرکز شدن وارد مسیری تنگ می‌شود که فشار آن را کاهش و سرعت آن را افزایش می‌دهد.


مدیرعامل شرکت نیروگاه‌های بادی «توان گستران راما» (وات ویند) با اشاره به رابطه مستقیم توان این نوع از توربین‌های بادی با طول پره و سرعت باد، گفت: دو برابر شدن طول پره، توان این دستگاه را چهار برابر و دو برابر شدن سرعت باد، توان آن را تا هشت برابر افزایش می دهد و به این ترتیب، باد در تسخیر و کنترل در می‌آید. سه دهی گفت: توربین‌های بادی معمولی به حداقل سرعت باد سه تا چهار متر بر ثانیه برای راه اندازی نیازمندند، اما سرعت باد کمتر از یک متر بر ثانیه برای راه اندازی اینولاکس کافی است، همچنین باد شدید با حداقل سرعت 25 متر بر ثانیه منجر به قفل شدن توربین‌های بادی معمولی می شود، اما هر سازه اینولاکس با استاندارد سرعت باد 120 کیلومتر بر ساعت طراحی می‌شود.


به گفته ی وی، در توربین‌های بادی قدیمی، کل سیستم باید همراه با تغییر جهت باد تغییر مسیر داده و بگردد، اما در اینولاکس نیازی نیست، وجود پره‌های کوتاه تر قابلیت گردش سه هزار و 650 دور در دقیقه‌ای به پره‌ها می دهد و دیگر نیازی به وجود سیستم کنترل زاویه پره که در توربین‌های قدیمی در سرعت گردش 12 متر بر ثانیه اعمال می‌شود، نیست و همه اینها هزینه‌های این فناوری را کاهش داده است. سه دهی افزود: این سازه را می توان در مناطق مختلف در جنس ها و وزن‌های مختلف از جمله فایبرگلاس و پارچه‌های تحت کشش تا سیمانی و بدنه‌های ضد سایش طراحی کرد و بطور نمونه ساخت سازه‌های سیمانی این محصول در سیستان و بلوچستان، گرد و خاک همراه با بادهای 120 روزه منطقه را فیلتر می‌کند.


مدیرعامل شرکت وات ویند گفت: توربین های اینولاکس تحولی در عرصه توربین های بادی به شمار می رود و علاوه بر رفع مشکلات توربین های فعلی بادی، رقیبی برای سایر توربین های فسیلی نیز به شمار می رود. سه دهی با اشاره به اینکه توربین‌های بادی فعلی در سطح جهان اشاعه زیادی نیافته اند، ادامه داد: عمده دلایل این موضوع، دارا بودن پره‌های بسیار بزرگ، برج های عظیم، نبود جاده های مناسب دسترسی در مناطق بادخیز، نبود شبکه های برق و لزوم ساخت آنها و ... است که گاهی اوقات حتی هزینه های احداث آنها از هزینه ساخت نیروگاه بیشتر می‌شود. به گفته ی این فعال بخش خصوصی، هزینه‌های بالای تعمیر و نگهداری و لزوم انجام این مهم در ارتفاع 100 متری که سختی‌های خاص خود را دارد، همگی جزو مسایلی است که هر خرابی جزیی این نیروگاه ها را در حد یک پروژه بزرگ مطرح می کند و باید به همه این مشکلات، نبود باد مناسب در همه اوقات را نیز اضافه کرد.


سه دهی افزود: در مقابل، فناوری اینولاکس از این مشکلات مبری است؛ به طوری که به دلیل الهام گرفتن ساخت این توربین از بادگیرهای استان یزد، نیازی به نصب آنها در مناطقی که حتما از باد برخوردار باشند، نیست. وی درباره زمینه آشنایی با فناوری اینولاکس گفت: از سال 2012 میلادی و به دنبال آشنایی با این فناوری برای نخستین بار در کشور نیوزلند، فعالیت خود را با صاحب فناوری آقای پروفسور «داریوش اعلایی» که یک دانشمند ایرانی است، آغاز و از همان زمان معرفی این محصول را در این کشور آغاز کردم.


سه دهی گفت: از سال 2013 و پس از معرفی این فناوری در برخی دانشگاه های کشور از جمله صنعتی شریف، صنعتی اصفهان و هرمزگان ، با این توجیه که فناوری پیش گفته جزو انرژی های پاک بوده و ارتباطی به مسایل هسته ای ندارد، مجوز فعالیت و تجاری سازی این محصول در ایران از وزارت امور خارجه نیوزیلند اخذ شد.

ارزان ترین فناوری توربین بادی
مدیرعامل شرکت وات ویند گفت: در حالی که در جهان هر پروژه نیروگاهی 100 مگاواتی با قیمت یک هزار دلار در هر کیلو وات ساعت توسط چینی ها، یک هزار و 500 تا دو هزار دلار در هر کیلووات ساعت توسط اروپایی ها و 2 هزار تا 2 هزار و 700 دلار در هر کیلووات ساعت توسط آمریکایی‌ها ساخته می‌شود، اما فناوری اینولاکس با هزینه ای بین 750 تا یک هزار دلار در هر کیلووات ساعت احداث می شود. سه دهی افزود: برآوردها نشان داده برگشت سرمایه در مزارع بادی که از فناوری اینولاکس استفاده کرده اند، کمتر از یک سال بوده و هزینه های تعمیر و نگهداری آنها تنها 50 درصد مزارع بادی معمولی است.


مدیرعامل شرکت وات ویند گفت: اینولاکس حتی قابلیت نصب بر روی پشت بام ساختمان‌ها و برج ها را نیز دارد و بدون اینکه فضای مفیدی از ساختمان بگیرد می‌تواند با رعایت مقوله پدافند غیرعامل به تامین برق آنها بپردازد. سه دهی با بیان اینکه قابلیت تولید برق از چند میلی وات تا چند صد مگاوات در فناوری اینولاکس وجود دارد، از قابلیت بکارگیری آنها در پارک ها و فضاهای عمومی و همچنین در مواقع اضطراری سیل، زلزله و ... خبر داد.

مشکل تامین سرمایه
این فعال بخش خصوصی با اشاره به استقبال خوب مسوولان سازمان انرژی‌های نو ایران و نهاد ریاست جمهوری از این فناوری، مشکل اصلی آن را تامین سرمایه عنوان کرد و گفت: بانک‌های ایرانی باید براساس قانون، قرارداد خرید تضمینی برق را به عنوان ضمانت بپذیرند، اما در عمل آن را رعایت نکرده و 120 درصد سرمایه مورد نیاز را به عنوان وثیقه مطالبه می کنند. سه دهی تاکید کرد: اگر دولت می خواهد به اهداف همایش بین المللی کاب 21 پاریس دست یابد، باید مشکلات سرمایه گذاری و تضمین های مربوطه را حل و فصل کند.


استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و نو به دنبال حضور ایران در همایش بین المللی زیست محیطی پاریس فرانسه مشهور به «کاب ٢١» که از 30 نوامبر تا 11 دسامبر سال 2015 (9 تا 20 آذرماه 94) در پاریس برگزار شد، قوت گرفت. مدیرعامل شرکت وات ویند می گوید، دستیابی به اهداف انرژی پاک با توربین‌های بادی کنونی موجود، بسیار سخت است، اما با فناوری اینولاکس حتی می توان به فراتر از این اهداف اندیشید. ایران برنامه گسترده‌ای به صورت داوطلبانه برای تحقق اهداف اجلاس پاریس اعلام کرده است که از جمله می‌توان به بهره گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر، افزایش بازده نیروگاه‌های حرارتی، کاهش تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع نیروی برق، تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی و تکیه بر تولید نیروگاه‌های تولید پراکنده اشاره کرد.


مدیرعامل وات ویند در ادامه گفت: ایران پس از آمریکا، به عنوان دومین کشور صاحب فناوری اینولاکس محسوب می‌شود، اما کشور چین به تازگی این محصول را خریده و آغاز به کار کرده است. علاوه بر آن، کشورهای دانمارک و هلند نیز با خرید این فناوری، به زودی طرح های نیروگاهی را در این زمینه آغاز می‌کنند. سه دهی در پایان گفت: «تولید انرژی پاک، ارزان و قابل اعتماد» شعار این شرکت است که دستیابی به همه این هدف ها با فناوری اینولاکس امکانپذیر شده است.


فاز اول بزرگ ترین نیروگاه بادی خاورمیانه در منطقه کهک تاکستان استان قزوین بیستم مرداد ماه 1393 به بهره برداری رسید. این مزرعه بادی شامل هشت واحد نیروگاهی به ظرفیت تولید ۲۰ مگاوات انرژی پاک است و هر توربین بادی این نیروگاه نیز ۲٫۵ مگاوات ظرفیت دارد. هر دستگاه توربین بادی گروه مپنا در سرعت باد ۳٫۵ متر بر ثانیه تا ۲۵ متر بر ثانیه برق تولید می‌کند و در سرعت های باد کمتر و بیشتر از مقادیر یاد شده توربین از حرکت باز می ایستد.  کد خبر : 1958
  ارتباط با سردبیر : info@opc.ir
 

توجه :

در زمینه‌ انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است :
  • لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «OPC» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • «OPC» از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
اظهار نظر در خصوص این خبر :